صفحه اصلی / اخبار و مقالات کمپ سفر / انتخاب کوله پشتی مناسب

انتخاب کوله پشتی مناسب

انتخاب کوله پشتی مناسب

همه چیز در مورد انتخاب کوله پشتی مناسب کوهنوردی و سفر :

در مورد انتخاب کوله پشتی مناسب فاکتور های زیاد و مهمی وجود دارد که میبایست به آنها توجه گردد که در این مقاله به آنها اشاره مینماییم

1. جنسیت کاربر:

اولین فاکتوری که نقش مهمی در انتخاب کوله پشتی دارد جنسیت کاربر میباشد که بر اساس این معیار کمپانی های برجسته و مطرح در این زمینه کوله پشتی های خود را طراحی مینمایند.

اولین نکته مهمی که در این طراحی ها مورد توجه قرار میگیرد تفاوت های فیزیکی بدن و اندام بین خانم ها و آقایان میباشد ، به طور کلی خانم ها نسبت به آقایان از اندام ریزتر و استواخوان بندی کوچکتر مخصوصا در عرض سرشانه (که در کوله پشتی بسیار گزینه قابل توجی است ) برخوردار هستند و شکل فیزیکی پایین تنه و استواخوان بندی لگن بانوان نیز با آقایان تفاوت دارد که کمپانی های تولید کننده کوله پشتی با علایم و کلماتی نظیر wome , SL و یا Lady و یا گل شیپوری این نوع کوله پشتی ها را مشخص مینمایند.

انتخاب کوله پشتی مناسب - تفاوت کوله پشتی خانم ها و اقایان

کوله پشتی خانم ها :

همانطور که در تصویر بالا تفاوت کوله پشتی خانم ها و اقایان مشخص شده است ، در کوله پشتی های خانم ها به دلیل عرض شانه باریک و کوچکتر خانم ها دو بندها نزدیک بهم و با فاصله کمتری نسبت به هم قرار گرفته اند.

همینطور در قسمت بند کمری به دلیل شکل پایین تنه و استخوان بندی لگن بانوان این دو بندها با قوس بیشتری به سمت بالا طراحی شده اند تا کوله پشتی به صورت استاندارد بر روی بدن خانم ها بنشیند.

نکته: این نوع کوله پشتی ها نه تنها برای خانم ها بلکه برای اقایان که دارای اندام ریز و عرض شانه کوچکی هستند نیز مناسب میباشد.

2. حجم و یا ظرفیت کوله پشتی:

حجم یا ظرفیت کوله پشتی به مقدار گنجایش یک کوله جهت قرار دادن لوازم مورد نیاز گفته میشود که معمولا در کوله پشتی های آمریکایی با سایز بندی samall – Medium – Large این مقدار ظرفیت مشخص میشود و در کوله پشتی های اروپایی معمولا بر اساس اینچ مکعب شناخته میشوند.

جهت راحتی و قابل فهم بودم این واحدهای ظرفیت و گنجایش برای عموم از واحدی بنام لیتر در کشور های اروپای و مخصوصا آسیایی استفاده میشود ، لیتر دقیقا همان مقدار گنجایش و یا ظرفیت کوله پشتی بوده که همواره یک عدد صحیح میباشد به عنوان مثال کوله پشتی 50 لیتری دیوتر

جهت پیدا کردن مقدار مناسب حجم کوله پشتی چند معیار باید در نظر گرفته شود ، اولین معیار ، مقدار حجم و نوع لوازم و بار و ملزوماتی که در کوله پشتی کوهنورد قرار میگیرند میبایست به طور صحیح بررسی گردد

در قدم دوم مدت زمان سفر و یا برنامه میباست مورد بررسی قرار گیرد زیرا هرچه سفر طولانی تر باشد مقدار وسایل و حجم بار نیز به نسبت افزایش پیدا میکند

در نهایت فصلی از سال که قصد سفر وجود دارد مورد ارزیابی قرار میگیرد این به این دلیل است که حجم وسایل و لوازم در فصل های مختلف با یکدیگر فرق میکند به عنوان مثال لوازم سفر در فصل زمستان بیشتر از لوازم سفر در فصل های گرم مانند تابستان میباشد.

اولین معیار بسته به حجم بار و ملزومات کاربر تفاوت دارد اما دو معیار بعدی با توجه به مدت زمان و فصل سفر در جدول زیر به صورت تفکیک شده مشخص شده اند :

مدت زمان سفرفصل سفرحجم کوله پشتی (لیتر)
 تابستان25 الی 35
سفر های یک روزه
بهار و پاییز35 الی 40
 زمستان40 الی 55
 تابستان40 الی 50
سفر های 1 الی 2 روزه
بهار و پاییز50 الی 55
 زمستان65 الی 80
 تابستان50 الی 65
سفر های 3 الی 5 روزه
بهار و پاییز65 الی 80
 زمستان80 الی 90
 تابستان65 الی 80
سفر های 5 روزه و بیشتر
بهار و پاییز80 الی 90
 زمستان80 الی 90

 

 

3.وزن بار داخل کوله پشتی:

اولویت سوم در انتخاب کوله پشتی مناسب مقدار باری که کوله پشتی قرار است تحمل کند ، مقدار حجم کوله پشتی هیچ ارتباطی به میزان تحمل بار توسط کوله پشتی نداشته و حتی کوله پشتی های با حجم یکسان که توسط یک کمپانی تولید شده است در مقدار تحمل بار نیز باهم تفاوت دارند که برای انتخاب کوله پشتی این گزینه نیز باید مورد برسی قرار گیرد

این نکته در اینجا نیز قابل ذکر میباشد ، مقدار وزنی که توسط کمپانی سازنده جهت تحمل بار کوله پشتی اعلام شده است دلیل بر این نیست که کوله پشتی قادر به تحمل وزن بیشتر نبوده و ممکن است کوله پشتی طاقت نیاورده و پاره شود بلکه به این معنی ست که کوهنورد با حمل این مقدار بار احساس راحتی داشته و کوله پشتی با این مقدار بار میتواند وزن را به صورت صحیح به بدن و پاها به صورت متوازن منتقل نماید و سبب جلوگیری از خستگی بیش از حد کوهنورد نخواهد گردید.

بنابر این جهت انتخاب کوله پشتی مناسب علاوه بر محاسبه حجم بار ، میبایست مقدار وزنی که کوهنورد در سفر میبایست حمل نماید مورد نظر و محاسبه قرار گیرد.

4. نوع زمینه فعالیت و برنامه:

کمپانی های تولید کوله پشتی نه تنها بر حسب جنسیت و مقدار حجم و مقدار بار بلکه بر اساس نوع فعالیت کاربر نیز کوله پشتی های متفاوت و مناسب همان فعالیت را طراحی کرده و به بازار عرضه مینمایند و در هنگام خرید کوله این مورد نیز  میبایست مورد توجه قرار گیرد ، که در زیر به برخی از آنها اشاره میکنیم:

1-4. کوله پشتی مسافرتی یا کمپینگ یا طبیعت گردی:

کوله پشتی های مسافرتی و کمپینگ بین سایر کوله پشتی ها از تعداد جیب های بیشتری برخوردار میباشند و معمولا در برخی از کوله پشتی های مسافرتی یک کوله و یا یک کیف کمری کوچکتر به کوله پشتی متصل بوده که قابل جدا شدن نیز میباشد و در بعضی شرایط میتوان از آن کوله ها و کیف ها به صورت جداگانه استفاده نمود

تعداد جیب زیاد این امکان را به طبیعت گردان و گردشگران میدهد تا دغدغه ای در  مورد قرار دادن لوازم گوناگون نداشته و به اندازه کافی محفظه در این کوله ها تعبیه گردیده است.

انتخاب کوله پشتی مناسب - کوله پشتی مسافرتی و کمپینگ و طبیعت گردی

2-4. کوله پشتی کوهنوردی:

کوله پشتی های مخصوص کوهنوردی معمولا جهت حمل بار در ساعت های طولانی طراحی میگردند و به نسبت کوله های کمپینگ از جیب های کمتری برخوردار هستند اما معمولا دارای امکانات مخصوص به حمل وسایل کوهنوردی میباشند.

انتخاب کوله پشتی مناسب - کوله پشتی کوهنوردی

 

3-4. کوله پشتی آلپی و یا فنی:

این نوع کوله پشتی ها معمولا بدون هیچگونه جیب بوده و تنها یک محفظه داخلی دارند و به نسبت از وزن سبکتری نیز برخوردار هستند.

 

انتخاب کوله پشتی مناسب - کوله پشتی آلپی یا فنی

3-4. کوله پشتی سنگ نوردی:

این نوع کوله پشتی ها نیز مانند کوله پشتی های آلپی بدون جیب بوده اما ابعاد آن کشیده تر و باریک تر میباشد این به این دلیل است که کوله مزاحمتی برای سنگنورد هنگام پیمودن شکاف ها و سنگ ها ایجاد ننماید و سنگنورد آزادانه بتواند مانور دهند و حرکت نماید.

انتخاب کوله پشتی مناسب - کوله پشتی سنگ نوردی

 

4-4. کوله پشتی یخ نوردی:

این نوع کوله پشتی ها کاملا عایق رطوبت و آب بوده و معمولا بند هایی جهت حمل وسایل یخ نوردی مانند تبر یخ ، کلنگ چوب اسکي ، کرامپون در این کوله پشتی ها تعبیه گردیده است.

انتخاب کوله پشتی مناسب - کوله پشتی یخ نوردی

 

5-4. کوله پشتی غار نوردی:

یک کوله پشتی با ظاهری بسیار ساده و استوانه ای شکل و عایق رطوبت میباشد.

 

انتخاب کوله پشتی مناسب - کوله پشتی غار نوردی

کوله های دیگری نیز مانند کوله پشتی های دره نوردی ، جنگل نوردی ، پیاده روی ، کویر نوردی و … نیز وجود دارد که ویژگی های مخصوص به خود را دارند.

مقاله انتخاب کوله پشتی مناسب ادامه دارد…


مقاله انتخاب کوله پشتی مناسب توسط فروشگاه اینترنتی کمپ سفر تهیه و به صورت رایگان برای استفاده عموم قرار داده شده است کپی برداری با ذکر منبع مجاز میباشد.

نویسنده مصطفی سعدی عضو رسمی تیم کمپ سفر – فروشگاه جامع لوازم کمپینگ و کوهنوردی و سفر


با مراجعه به دسته بندی کوله پشتی کوهنوردی و مسافرتی میتوانید سایر محصولات و کوله پشتی ها را مشاهده نمایید.

جهت مطالعه سایر مقالات فروشگاه کمپ سفر به قسمت اخبار و مقالات کمپ سفر مراجعه فرمایید.


 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *